Dlaczego warto ćwiczyć 20 minut w tygodniu

Od zawsze wiadomo, że ciało ludzkie stworzone zostało do ruchu. W wyniku ewolucji ciało dostosowywało się do wymagań jakie stawiała natura, a potrzeba przetrwania sprawiła, że naturalną dla nas stała się pozycja stojąca, a aktywny tryb życia zakorzeniony jest w nas po dzień dzisiejszy. Być może nie każdy to jeszcze czuje, a tak właśnie jest.

W dzisiejszym świecie coraz bardziej zwiększa się tendencja do siedzącego trybu życia. Co więcej większość z nas posiada siedzący typ pracy lub co gorsza fizyczny, do którego nie zawsze jesteśmy odpowiednio przygotowani.
I tu pojawia się pytanie: po co ćwiczyć przynajmniej 20 minut dziennie? Wracając do punktu wyjścia, skoro jesteśmy stworzeni do ruchu, siedzenie po prostu nam nie służy. Nie tak dawno pojawiło się wiele opinii porównujących szkodliwość siedzenia do szkodliwości palenie, to oczywiście przerysowane porównanie, ale siedzenie na pewno nie służy zdrowiu. Co więcej może prowadzić do tzw. chorób cywilizacyjnych takich jak: choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość czy cukrzyca typu II.
Chcąc utrzymać zdrowie, i nie mam tu na myśli braku choroby, ale ogólny dobrostan człowieka, który ma umożliwić nam spełnienia z wigorem czynności życia codziennego, realizowanie pasji i aspiracji oraz radzenie sobie ze zmiennymi warunkami środowiska, musimy się ruszać. Pośród czynników które mają kluczowy wpływ na stan zdrowia 50% przypisuje się właściwemu stylowi życia, którego kluczowym elementem jest właśnie, aktywność fizyczna. 20 minut dziennie na pewno będzie dobrym początkiem, ważne jest, aby nasza aktywność fizyczna była systematyczna.
Regularna aktywność fizyczna posiada wielostronny korzystny wpływ na stan zdrowia człowieka poprzez usprawnianie czynności niektórych narządów i układów w naszym organizmie. Aktywność ruchowa wywiera bezpośredni wpływ na przemianę materii, utrzymując równowagę pomiędzy dostarczaną energia, a jej wydatkowaniem.
Innymi korzystnymi skutkami regularnych ćwiczeń fizycznych jest: zwiększenie wydolności i sprawności fizycznej, zmniejszenie zagrożenia chorobami układu krążenia, zmniejszenie zagrożenia otyłością i cukrzycą.
Aktywność fizyczna w przypadku osób, których praca wymaga długiego siedzenia, może uchronić ich przed problemami kręgosłupa.
Należy jednak pamiętać, aby efekt podejmowanej aktywności był pozytywny powinien być wykonywany systematycznie i stać się naszym nawykiem. Dla jednych odpowiednią porą będzie poranek dla innych wieczór. W zależności też od naszych założeń i celów podejmowana aktywność może się diametralnie różnić i mieć zupełnie odmienny charakter. Natomiast minimalna częstotliwość ćwiczeń zdrowotnych nie powinna być mniejsza niż 2 razy w tygodniu (optymalnie 3-4 razy w tyg), a ćwiczenia powinny trwać minimum 20 min.
Oczywiście nie wszystko na raz. Stopniowanie trudności to kolejna kwestia, o której powinniśmy pamiętać. „Nie od razu Kraków zbudowano” tak samo my w podejmowanych ćwiczeniach powinniśmy być ostrożni i lepiej zacząć od tych bardzo łatwych i stopniowo dokładać, niż rezygnować z powodu bólu czy innych dolegliwości. Należy również łączyć aktywności tak by ćwiczenia wzmacniające przeplatały się z aktywnościami wytrzymałościowymi: jazda na rowerze, bieganie, pływanie, spacery, nordic walking.
W dzisiejszych czasach dużo łatwiej o dostępność wszelkiego rodzaju pomocy do ćwiczeń. Pamiętajmy jednak, że nie trzeba kupować drogiego sprzętu, żeby zacząć ćwiczyć, wystarczymy my sami. Nasze ciało i chęci dobrej zmiany. Odpowiednie ćwiczenia z ciężarem własnego ciała to najprostszy sposób na podjęcie aktywności nawet w domu. Dobieramy do tego aktywność wytrzymałościową odpowiednią dla nas i już!
Ruszajmy się, dbajmy o nasze ciało, bo drugiego nie dostaniemy
Skoro już wiemy, że warto ćwiczyć to dlaczego nie spróbować z aplikacją Fit@Home , poniżej linki do Apple Store i Google Play: